2.03.2017

seçim senin

Yolun kenarında duruyorsun mesela. Bir araba geliyor karşıdan son model, nasıl desem böyle gıcır gıcır... Yutkunuyorsun. "Benim arabamdam daha güzel bir araba! Belki asla böyle bir arabam olmayacak," diyorsun. Yüzün kararıyor, omuzların çöküyor, içinde bir öfke yükseliyor. "Benim olsaydı!" Araba geçip gidiyor.

Yolun kenarında duruyorsun. Bir araba geliyor karşıdan son model, nasıl desem böyle gıcır gıcır... Arabayı görüyorsun, "Hım, güzel bir araba," diyorsun. Araba yoluna devam ediyor. Sen yoluna devam ediyorsun.

 * * *

Mesela almışsın bir gün Facebook'u karşına, başkalarının hayatına bakıyorsun. Falancayla filanca tatile çıkmışlar. Muhteşem bir doğa, harika masalar, çılgın etkinlikler, gülümseyen yüzler... "Şöyle bir tatil yapamadın!" diyor bir ses kulağına. "Ay kala kala burada mı kalmışlar, ne biçim otel o öyle!" diyor öteki. "Sen çalış dur daha, millet gezsin..." diyor başkası, "Amma da paylaşmışlar, bu kadarı da görgüsüzlük canım!" diye devam ediyor. İçinde yine bir öfke yükseliyor, falancayı da filancayı da severdin halbuki ama nedense o an, pek sevesin gelmiyor...


Almışsın Facebook'u karşına, başkalarının hayatlarına bakıyorsun. Falancayla filanca tatile çıkmışlar. Muhteşem bir doğa, harika masalar, çılgın etkinlikler, gülümseyen yüzler... Sen de gülümsüyorsun. "Ne güzel bir şey olmuş." Birkaç fotoğrafa bakman yetiyor, sayfayı kapatıyorsun. Sevgin içinde sabit, işine gücüne bakıyorsun.

 * * *

Ha bir de...

Güneşli, güzel bir güne başlamışsın mesela. Facebook açık. Karşına sevdiğin bir çiftin fotoğrafları çıkıyor. Pek mutlu görünüyorlar. "Hayır!" diyorsun, "Ben biliyorum! Onlar mutlu değiller. Bir şey eksik! Mutlu olamazlar çünkü köpekleri yok. Mutlaka bir köpekleri olmalı!" Oturduğun yerden, onların muhtemelen ihtiyacını bile hissetmedikleri bir köpeğin eksikliğini yaşıyorsun. Hatta onlar için üzülüyorsun. Neden köpekleri yok? Belki bir an öfkeleniyorsun da. Bunu nasıl düşünememişler? Neyse ki sen varsın. Hemen kendine iş ediniyorsun. "Ben biliyorum! Herkesin bir köpeği olmalı. Hemen bunu onlara söylemem gerek." Keyfin kaçıyor. Gerçi birkaç tane köpeğin de var ama nedense pek mutlu hissetmiyorsun. Çift ise orada, dünyanın kim bilir hangi köşesinde mutlu mesut, senden habersiz ve de köpeksiz, yaşamaya devam ediyor.

Güneşli, güzel bir güne başlamışsın. Facebook açık. Karşına sevdiğin bir çiftin fotoğrafları çıkıyor. Pek mutlu görünüyorlar. "Ne kadar güzel, dilerim hep böyle mutlu olurlar," diyorsun içinden, belki sıcacık gülümsüyorsun onlara. Senin günün aynı güzellikte sürüp giderken, onlar da mutlu mesut yaşamaya devam ediyorlar.

Seçim senin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder